Rejestracja do zabiegów i operacji w
Akmed, tel. 12 266 68 84
Nawracające krwawienia z nosa
To jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą pacjenci zgłaszają się do laryngologów, choć jej przyczyna często leży poza nosem. Może nią być nadciśnienie tętnicze, zmiany miażdżycowe, problemy z krzepliwością krwi, np. po stosowaniu środków osłabiających krzepnięcie. Przede wszystkim należy poznać przyczynę krwawienia i ją zredukować (np. nadciśnienie, przedawkowanie leków). W badaniu laryngologicznym poszukujemy aktywnego, krwawiącego lub poszerzonego naczynia i zamykamy je za pomocą elektrokoagulacji. To niewielki zabieg elektrochirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dający dobre efekty. Jeżeli krwawienia występują z obu otworów nosowych wskazane jest, by zabiegu nie wykonywać jednocześnie po obu stronach nosa, jeśli częstość nawrotów krwawień na to pozwala.
W przypadku krwawienia z większych obszarów błony śluzowej nosa musimy zastosować opatrunek wewnętrzny, pozostawiany w nosie zwykle na dobę.
Należy dodać, że niektóre rodzaje krwawień z nosa wymagają szerszej diagnostyki dla poznania ich przyczyny. Krwawień nigdy nie należy lekceważyć, gdyż niosą ryzyko sporej utraty krwi. Koniecznie do lekarza należy też zgłosić się w przypadku krwawień z nosa połączonych z bólami w rejonie nosa i zatok przynosowych oraz z towarzyszącą gorszą drożnością nosa.
Jest to częsta dolegliwość dzieci, stanowiąca nawet swego rodzaju obraz fizjologii okresu rozwojowego. Migdałek gardłowy (położony z tylu, za nosem) wraz z migdałkami podniebiennymi (umiejscowionymi na bocznej ścianie gardła) pełni w dzieciństwie rolę ochronną oraz „edukacyjną” dla naszego układu odpornościowego. Jednak w sytuacji jego znacznego przerostu może dojść do całkowitego lub częściowego zablokowania możliwości oddychania nosem, pogorszenia tym samym wentylacji zatok przynosowych, nawracających infekcji czy zamknięcia ujść gardłowych trąbek słuchowych (czyli trąbek Eustachiusza) co grozi powtarzającymi się zapaleniami uszu, wysiękiem w jamach bębenkowych a nawet trwałym pogorszeniem słuchu.
W przypadku przerostu trzeciego migdałka, zwanego też “adenoidem”, przy braku skuteczności farmakoterapii wykonujemy zabieg operacyjny polegający na wycięciu go z nosowej części gardła. Precyzję tej operacji znacznie poprawia technika endoskopowa. Pozwala ona też na dokładniejsze zabezpieczenie krwawiących naczyń. Po zabiegu, wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, należy ograniczyć aktywność fizyczną, stosować leki przeciwbólowe, czasem przez kilka dni antybiotyk.
Brodawczaki migdałków podniebiennych
Under construction
Przewlekłe zapalenie (przerost) migdałów podniebiennych
Częsta przypadłość laryngologiczna skutkująca nawracającymi anginami a nawet powstaniem tzw. ropni okołomigdałkowych. Rejon migdałków może być też przewlekłe skolonizowany bakteriami, stanowiącymi “ognisko infekcyjne”, mogące szerzyć się na inne narządy: stawy, nerki, serce, skórę. W tych wypadkach należy rozważyć wycięcie zainfekowanych migdałków, które nie pełnią już roli obronnej ale stanowią źródło zakażenia dla organizmu.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym (z lekarzem anestezjologiem) lub miejscowym, a krwawienie z nisz zaopatrujemy zakładając podwiązki lub używając elektrokoagulacji. Po zabiegu, z uwagi na dość silne bóle w rejonie nisz po migdałach należy stosować intensywne leczenie przeciwbólowe, miękką, papkowatą dietę, czasem antybiotyk. Dolegliwości ustępują najczęściej po kilku/kilkunastu dniach. Należy pamiętać, że okres około 2 tygodni po zabiegu może wiązać się z ryzykiem pooperacyjnego krwawienia z którym należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podobnie, jak po innych operacjach laryngologicznych w okresie około miesiąca po zabiegu nie należy wykonywać intensywnych wysiłków fizycznych, latać samolotem, nurkować, korzystać z sauny.
Chrapanie, przerost podniebienia, przerost języczka podniebiennego
Medialna kampania wreszcie zwróciła uwagę na problem, który nie był dotychczas dostatecznie zauważany, chrapanie. To, że nieco otyły mężczyzna „z brzuszkiem” chrapie miało nawet społeczne przyzwolenie. Dzisiaj, w modzie „fit” chrapie coraz mniej ludzi. Sama redukcja masy ciała często wystarczy dla pozbycia się chrapania i bezdechów nocnych. Jeśli jednak nadal, mimo prawidłowej wagi, ta przypadłość ma miejsce, należy rozważyć konsultację laryngologa. Można w jej czasie wykluczyć niedrożność nosa czy wydłużone struktury podniebienia, zbyt wiotkie, by zapewnić dobry tor oddychania przez sen. W wielu takich przypadkach można pomóc, choć leczenie to nie jest łatwe w każdym przypadku skuteczne. Stosowane techniki zabiegowe polegają na chirurgicznym pomniejszeniu tkanek podniebienia, skróceniu języczka podniebiennego, czasem na wycięciu przerośniętych migdałków podniebiennych. W okresie około miesiąca po zabiegu nie należy wykonywać intensywnych wysiłków fizycznych, latać samolotem, nurkować, korzystać z sauny.
MIEJSCE ŚWIADCZENIE USŁUG
Kraków
REJESTRACJA DO ZABIEGÓW I OPERACJI
Akmed, Kraków ul. Twardowskiego 33A, tel. 12 266 68 84
Dobosz, laryngolog, FESS, plastyka przegrody nosa, krzywa przegroda nosa